حجت‌الاسلام مرتضی مطهری‌پور:

اربعین با این حجم مخاطب یک پدیده جدید محسوب می‌شود

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان اربعین فرآیندی خاص در کشور شده است و امروز اختصاص به یک نهاد و کشور خاص ندارد و با این حجم مخاطب یک پدیده جدید محسوب می‌شود. اربعین حرکتی به سمت تشکیل تمدن نوین اسلامی است.

 حجت الاسلام مرتضی مطهری‌پور، رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حج و زیارت و وقف خبرگزاری فارس با اشاره به برنامه‌های این ستاد در اربعین حسینی اظهار داشت: اربعین فرآیندی خاص در کشور شده است و امروز اختصاص به یک نهاد و کشور خاص ندارد و با این حجم مخاطب یک پدیده جدید محسوب می‌شود.

اربعین حرکتی به سمت تشکیل تمدن نوین اسلامی است
وی با بیان اینکه پیاده روی اربعین در کشور عراق سابقه چندین ساله دارد، تصریح کرد: عراقی‌ها در ایام اربعین و حتی دیگر ایام سال به صورت پیاده به زیارت سیدالشهدا علیه‌السلام می‌روند، اما این حجم از زائران و موج ایجاد شده در دنیا، جدید و نوظهور است و کارهای تبلیغی و ترویجی که در کنار آن در حال شکل گرفتن است، نو و بی‌بدیل و دارای آثار و برکات فراوان است و امیدواریم تمام این حرکت‌ها به سمت تشکیل تمدن نوین اسلامی که مقام معظم رهبری نوید آن را داده‌اند، منجر شود.

آغاز به کار پایگاه بدرقه زائران دانشگاهی از ۱۸ مهر
وی با بیان اینکه ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان امسال بنا دارد برای زائرین دانشجویی که در این همایش بزرگ انسانی حضور پیدا می‌کنند، از لحاظ محتوایی و فرهنگی خدمت‌رسانی داشته باشد و غنای لازم را به سفر آنها ببخشد، تصریح کرد: در این‌راستا برنامه بدرقه زائران دانشگاهی در مرز شلمچه از سوی ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان اجرایی خواهد شد و ان‌شاءالله همکاران ما در ستاد از ۱۸ مهرماه در مرز حاضر خواهند شد و دانشگاهیانی را که از مرز شلمچه عبور می‌کنند، بدرقه خواهند کرد.

سامانه‌ای رایگان برای ارائه خدمات فرهنگی به زائران اربعین
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با بیان اینکه این طرح با مشارکت و همکاری باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اجرا خواهد شد گفت: زائران دانشگاهی برای دریافت خدمات فرهنگی ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان می‌توانند از طریق یک کد USSD به شماره #۲۵۴۲۵*۶۶۵۵* اقدام کنند و به صورت رایگان از این خدمات بهره مند شود.

دانشگاهیان نایب‌الزیاره شهدا در اربعین می‌شوند
وی گفت: مهم‌ترین برنامه پیش بینی شده در این سامانه زیارت به نیابت از شهدای دانشجو است. بر این اساس هر زائر دانشگاهی حاضر در اربعین حسینی می‌تواند با شماره‌گیری این کد و انتخاب گزینه مورد نظر، به نیابت از یک شهید دانشجو سفر زیارتی خود را انجام دهد که در این سامانه اسم شهید به صورت کامل برای زائران ارسال خواهد شد و ان‌شاءالله زائران از حمایت‌های معنوی شهید در این مسیر، بهره‌مند خواهند شد.

مطهری پور تصریح کرد: یکی دیگر از بخش‌های این بسته فرهنگی الکترونیکی رایگان، برگزاری مسابقه به‌صورت روزانه است و زائرین دانشگاهی می‌توانند با پاسخ‌گویی به این سوالات در مسابقات شرکت کنند و از هدایای پیش‌بینی شده که سفر زیارتی به مشهد و قم به مدت سه روز است، بهره‌مند شوند.

اطلاع‌رسانی برنامه‌های هیأت‌های معروف مذهبی در اربعین
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: یکی دیگر از بخش‌های این سامانه، آشنایی با اماکن متبرکه کشور عراق است و همچنین یکی دیگر از بخش‌های آن نیز اطلاع رسانی برنامه‌های هیأت‌های مذهبی و سخنرانان شاخص در موکب‌های مسیر نجف تا کربلا است که افراد می‌توانند از طریق این سامانه، برنامه‌های آن‌ها را باخبر شوند.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از بخش‌های این سامانه اطلاع‌رسانی جایگاه موکب‌های ایرانی در مسیر است افزود: اطلاعات مورد نیاز این موکب‌ها شناسایی و در قالب این سامانه بارگذاری شده است و افراد می‌توانند بر اساس نیاز خود از قبیل اسکان یا اطعام از برنامه‌های آن‌ها استفاده کنند.

ختم روزانه صلوات برای سلامتی امام زمان (عج) از سوی دانشگاهیان
مطهری پور اضافه کرد: یکی دیگر از بخش‌های این سامانه ختم صلوات برای سلامتی امام زمان (عج) است که افراد با توجه به آن که سفارش شده است در مسیر پیاده روی اربعین به تسبیحات و اذکار توجه داشته باشند می‌توانند با انتخاب روزانه تعدادی صلوات، در این طرح شرکت کنند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: همچنین در این سامانه اطلاع‌رسانی موکب‌ها و مراکز خدماتی از جمله مراکز درمانی نیز پیش‌بینی شده است تا ان‌شاءالله زائران در صورت نیاز بتوانند از اطلاعات لازم در خصوص مراکز امدادگران و هلال احمر نیز بهره‌مند شوند.

 

 

 

اجرای روایتگری احلی من العسل در مرز شلمچه
وی گفت: همچنین در پایگاه ستاد در مرز شلمچه پیش‌بینی اجرای روایتگری احلی من العسل که پیوندی میان واقعه عاشورا و دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است، با حضور راوی صورت گرفته است تا زائرانی که بنا دارند در این مرز ساعاتی را به استراحت یا اقامت بپردازند، بتوانند از این برنامه فرهنگی نیز استفاده کنند.

کلمات کلیدی