طرح اندیشه تمدن ساز ویژه اساتید دانشگاه برگزار می گردد

اساسنامه طرح اندیشهٔ تمدن ساز ۱. آشنایی با اندیشه های جامعه سازانه رهبر انقلاب ۲. ایجاد و گسترش نگرش تحول آفرین و تمدن ساز در میان اساتید و ۳. آشنایی با کارکردهای عینی و پیامدهای اجتماعی آموزه های دینی اعضای هیئت علمی، اساتید دانشگاه و دانشجویان سراسر کشور روش اجرای طرح اجرای طرح به صورت مباحثاتی (نه تدریس) و در قالب گروه های 3 تا 5 نفره می باشد.

اساسنامه طرح اندیشهٔ تمدن ساز

اهداف طرح:

 ۱. آشنایی با اندیشه‌های جامعه سازانه رهبر انقلاب

 ۲. ایجاد و گسترش نگرش تحول‌آفرین و تمدن ساز در میان اساتید و

دانشجویان

 ۳. آشنایی با کارکردهای عینی و پیامدهای اجتماعی آموزه‌های دینی

 ۴. فراگیری مهارت تدبر در قرآن کریم

 ۵. آشنایی با سیره مبارزاتی (سیاسی) معصومین

مخاطب طرح

اعضای هیئت‌علمی، اساتید دانشگاه

روش اجرای طرح اجرای طرح به‌صورت مباحثاتی (نه تدریس) و در قالب گروه‌های چهار نفره می‌باشد.

تبصرہ: گروه‌های ۳ و ۵ نفره به حسب ضرورت بلامانع است.

فرایند اجرای طرح

 ۱. تشکیل شورای راهبری طرح در دانشگاه (نهاد، دبیر هم‌اندیشی، مسئول

شبکه دبیران و مربیان…)

۲. فراخوان و ثبت‌نام از اساتید 

۳. گروه‌بندی و تعیین دبیر و مربی برای هر گروه

 ۴. اختصاص لینک اختصاصی برای گروه‌ها (یا مکان برای مباحثه حضوری)

 5. ارسال فایل متنی یا کتاب به اعضاء

 6- رصد، پایش و نظارت بر حسن اجرای طرح توسط شورای راهبری طرح

تذکر مهم:

مراقبت بر کیفیت مباحثات و استمرار کیفی طرح، مهم‌تر از شروع طرح می‌باشد. از این رو سرکشی از گروه‌های مباحثاتی به‌صورت مستمر، ضامن نشاط و بالندگی در جلسات است.

 

زمان اجرای طرح:

اجرای طرح اندیشه تمدن ساز به میزان ۲۸ هفته (کمتر از هفت ماه) خواهد بود.

یادآوری: این میزان طی دو مرحله انجام خواهد پذیرفت. مرحله اول شامل سیزده جلسه و مشتمل بر بخش‌های ایمان و توحید خواهد بود.

زمان‌بندی جلسات مباحثه:

 اساتید دانشگاه، برای مشارکت در طرح، صرفاً دو ساعت در هفته زمان اختصاص خواهند داد (یک ساعت برای مطالعه و یک ساعت برای مباحثه گروهی).

تبصره: زمان جلسه مباحثه را اعضای همان گروه تعیین می‌کنند و این ساعت تا پایان‌ترم ثابت خواهد بود. نهاد دانشگاه می‌بایست مربی و لینک مباحثاتی را برای همان ساعت، هماهنگ نموده و به دبیر گروه اعلام نماید.

محتوای طرح

 محتوای طرح، کتاب جذاب و کاربردی طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن (کتاب اندیشه تمدن ساز) می‌باشد که متن سخنرانی رهبر انقلاب در سال ۱۳۵۳ (مسجد امام مجتبی – مشهد مقدس) می‌باشد. این محتوای ارزنده طی ۲۸ جلسه در ماه مبارک رمضان ارائه شد و اکنون این محتوای جذاب مورد استقبال اقشار فرهیخته واقع شده است.

 یادآوری: فایل متنی و فایل صوتی کتاب مذکور و همین طور درس‌نامه آموزشی کتاب در سایت طرح بارگذاری شده است. آدرس: tamaddonsaz.ir

 

 

۷. تعیین دبیر جزو اختیارات اعضا می‌باشد. بنابراین مربی در انتخاب دبیر، ورود نمی‌کند و اداره جلسات و تقسیم کار و تنظیم زمان مباحثه را تا پایان دوره به دبیر گروه واگذار می‌نماید.

 ۸. راهبرد طرح، اکتفا به لایه اول مباحث می‌باشد. با توجه به اینکه مباحث کتاب نوعاً ظرفیت زیادی برای گفتگو و کنکاش دارد، مربیان محترم سعی کنند که اعضاء در همان حد کتاب به مباحثه اکتفا کنند و فرصت محدود مباحثه را به لایه اول مباحث اختصاص دهند.

 1. نظارت بر اجرای دقیق مباحثه‌ها یکی از وظایف مربیان است. مربیان تلاش کنند که اولاً جلسات مباحثه هر هفته برگزار شود. ثانیاً در هر جلسه، همه اعضاء در مباحثه مشارکت کنند و این‌گونه نباشد که تنها برخی افراد مطالب را ارائه کنند. ثالثاً زمان مباحثه، حداکثر در یک ساعت به اتمام برسد.

 ۱۰. ریل‌گذاری در جلسات اول بسیار اهمیت دارد. مربیان محترم با انگیزه بخشی مداوم، اعضاء را به همراهی تا پایان دوره ترغیب نمایند. اموری هم چون حضور به موقع اعضاء، مراعات وقت تعیین شده برای مباحثه، مطالعه کل حجم تعیین شده، پرهیز از طرح مباحث غیر مرتبط و احترام به دیگران، بخشی از این ریل‌گذاری محسوب می‌شوند.

مرام‌نامه شبکه کشوری دبیران طرح

یک نفر از اساتید  در هر حلقه مباحثاتی، نقش دبیر جلسه را به عهده دارد. دبیر در یک کلمه «مدیر اجرایی» گروه‌های مباحثاتی است.

وظایف دبیر جلسه:

 • نام‌گذاری گروه ترجیحاً به نام یک شهید یا عالم با نظرسنجی از اعضاء
 • انتخاب زمان مباحثه بعد از مشورت و هماهنگی با مربی و اعضای گروه
 • یادآوری زمان مباحثه به اعضا (یک ساعت قبل از هر مباحثه)
 • استماع فایل صوتی نقشه راه درس‌های کتاب ویژه اساتید دانشگاه (حدود پنج
 • دقیقه)
 • پیگیری غیبت اساتید در جلسات مباحثه و تشویق برای حضور مستمر
 • مدیریت و تقسیم‌بندی نحوه ارائه و مباحثه در ابتدای هر جلسه باهماهنگی مربی
 • مدیریت زمان‌بندی مباحث مطرح شده در جلسات به‌گونه‌ای که ارائه‌ها و مباحثه، حداکثر در یک ساعت به اتمام برسد.
 • سپردن خلاصه جلسه پیش به یک نفر از اعضاء در ابتدای هر جلسه به قید
 • قرعه
 • هماهنگی با مسئول شبکه دبیران استان جهت برگزاری جلسات جبرانی

تبصره 1: در صورت غیبت دو نفر از اعضاء گروه (غیر از مربی) جلسه به تعویق

می‌افتد و جلسه جبرانی به مسئول شبکه دبیران استان اطلاع‌رسانی خواهد شد. و تبصره ۲: اگر صرفاً یک نفر از اعضاء به دلیل موجه، امکان حضور در جلسه مباحثه را ندارد، عضو غایب، بخش مربوط به خود را در قالب فایل صوتی برای دبیر ارسال می‌کند و دبیر گروه آن را در حین جلسه برای سایر اعضاء بخش می‌کند.

 تبصره ۳: در صورت تأخیر مربی (یا غیبت مربی) جلسه رأس ساعت مقرر با حضور

دبیر برگزار می‌گردد.

 • اطلاع‌رسانی برنامه‌های کلان طرح به اعضاء
 • تهیه گزارش‌های ماهیانه از عملکرد اساتید و ارسال به دفتر نهاد دانشگاه
 • اخذ بازخورد از اساتید در خصوص محتوا و شیوه اجرا و انتقال آن به مسئول شبکه دبیران
 • ارائه نظرات و پیشنهادات سازنده در خصوص بهبود اجرای طرح و انعکاس آن به شورای راهبری طرح
 • پیگیری برای دریافت گواهی پایان دوره اعضاء بعد از اتمام کامل دوره

گروه‌بندی به زبان ساده

سلام استاد  محترم برای مشارکت در طرح، ابتدا باید هم‌گروهی‌های خود را تعیین نمایید. توصیه می‌شود از میان دوستان یا هم رشته‌ای‌ها)، سه نفر را انتخاب کنید. هدف این است که هم‌گروهی‌ها راحت‌تر بتوانند باهم هماهنگ شوند. اگر کسی را نمی‌شناسید، مدیران طرح از میان اعضای طرح، کسانی را به‌عنوان هم‌گروه برایتان انتخاب می‌کنند.

 بعد از تشکیل گروه، اعضاء یک زمان ثابت را برای انجام مباحثه به دبیر اعلام می‌کنند. دبیر، فایل کتاب (یا فیزیک کتاب را در اختیار اعضاء گذاشته و همه خود را برای اولین جلسه مباحثه آماده می‌کنند. اعضا در هفته، حجم معینی از کتاب که حدود ۱۴ صفحه است را مطالعه کرده و همان ۱۴ صفحه را در مباحثه هفتگی، باهم مباحثه می‌کنند. در جلسه مباحثه، همه می‌بایست در مباحثه مشارکت کنند و هر کدام بخشی از محتوا را ارائه دهند.

 دبیر گروه، زمان جلسه هفتگی را به مربی اطلاع می‌دهد و تمامی جلسات مباحثه با حضور مربی برگزار می‌شود.

فراموش نشود که کار مربی، تدریس نیست. وظیفه مربی، نظارت کلان بر پیشبرد مباحث است. گاه هم نکاتی را درباره کتاب و روش مباحثه و روش برداشت از متن به اعضاء یادآور می‌شود. بنابراین قوام هر گروه به حضور خود اساتید است. بعد از هر جلسه، دبیر گروه گزارش جلسه را ثبت می‌کند و درس بعدی را برای هفته بعد مشخص می‌کند. مباحثه به‌صورت هفتگی تکرار می‌شود.

نمونه‌ای از یک جلسه مباحثه:

چهار نفر از اساتید رشته‌های فنی مهندسی در دانشگاه آزاد بجنورد یک گروه تشکیل داده‌اند و به احترام یکی از شهدای نام‌آور خراسان، گروهشان را «شهید برونسی» نام نهاده‌اند. اعضاء از میان خود یک نفر را که منظم و با نشاط است، به‌عنوان دبیر گروه انتخاب کردند. مربی این گروه، مسئول نهاد دانشگاه است. گروه شهید برونسی، برای راحتی بیشتر، زمان مباحثه را شنبه ۹ تا ۱۰ شب قرار داده‌اند تا بتوانند از تعطیلی روز جمعه استفاده کنند و مطالعه هفتگی خود (یک در هفته) را در این روز انجام دهند. همه اعضاء، حجم جلسه اول (۱۵ صفحه) را تا قبل از روز شنبه مطالعه کرده و رأس ۹ شب روز شنبه در منزلشان به شکل مجازی جلسه مباحثه خود را با حضور مربی برگزار می‌کنند. در ابتدای جلسه، دبیر گروه، ضمن تشکر از اعضاء، از آن‌ها درخواست می‌کند که هر کدام سهم خود را حداکثر در یک ربع ارائه دهند که مباحثه رأس ساعت تمام شود. دبیر گروه ۱۵ صفحه را تقسیم می‌کند و هر نفر حدود چهار صفحه را ارائه می‌دهند. در پایان جلسه، مربی گروه از کیفیت مباحثه و نظم جلسه اعلام رضایت کرده و از اعضا بابت ارائه دقیق مباحث تشکر می‌کند. وی هم‌چنین به مدت پنج دقیقه، دو نکته را درباره ساختار کتاب طرح کلی» بیان می‌کند و از اعضاء می‌خواهد با همین انگیزه و پشتکار تا پایان دوره که حدود ۲۸ جلسه است، در کنار هم بمانند.

در پایان جلسه، دبیر گروه از اعضاء می‌خواهد که شنبه هفته بعد، رأس ساعت مقرر برای مباحثه حضور یابند. گروه شهید برونسی از ابتدای دوره باهم قرار گذاشته‌اند که هیچ‌کدام، گروه را تا آخر دوره ترک نکند.

 

جهت ثبت نام کلیک نمایید.

 

 

 

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *